неділя, 16 березня 2014 р.

Колос Родоський (шосте cтародавнє чудо світу)- гігантська статуя давньогрецького бога сонця Геліоса, яка стояла в портовому місті Родосі, розташованому на однойменному острові в Егейському морі, в Греції.
              Після розпаду держави Олександра Македонського на Родосі закріпився Птолемей. Після його затвердження в Єгипті він уклав з Родосом союз, контролюючий торгівлю в східному Середземномор'ї.   У 305 до н. е.. син іншого діадохів Антігона Одноокого, Деметрій Iий Македонський, висадився на Родосі з сорокатисячним військом.  Протримавши головне місто острова в облозі цілий рік, незважаючи на спорудження безлічі облогових знарядь, він був змушений відступити. Народ Родосу вирішив продати кинуті облогові знаряддя і побудувати статую шанованого ними бога сонця Геліоса, щоб віддячити йому за заступництво. Геліос був не просто особливо шановним божеством на острові - за легендою він був його творцем: не маючи місця, йому присвяченого, сонячний бог виніс острів на своїх руках з морської глибини.

              Висота статуї - 36 м.
            Дванадцять років трудився скульптор Харес, учень Лісиппа, над створенням майже 36-метрового бронзового гіганта. Коли робота над статуєю була закінчена, очам уражених родосців постав високий і стрункий юнак-бог з променистим вінцем на голові. Він стояв на білому мармуровому постаменті, злегка відхилившись назад, і напружено вдивлявся вдалину. Статуя бога підносилася прямо при вході в гавань Родоса і було видно з найближчих островів. Статуя була виготовлена ​​з глини, в основі її був металевий каркас, а зверху вона була покрита бронзовими листами.
             

 Колос Родоський гордо височів над гаванню протягом 56 років. Щоранку, промені вранішнього сонця, відбивалося в полірованих бронзових пластинах, що покривали статую, змушували сліпуче сяяти фігуру бога. Мандрівники і купці, підпливаючі до Родосу, спочатку бачили статую, гордовито "ширяючу" над островом, а потім, тільки їх погляду відкривалася красива гавань.              Сильний землетрус, що зруйнував Родос і спричинив за собою масові людські жертви, повалив і статую. Гіганта підвели глиняні ноги, які переломилися в колінах і величезна маса звалилася. Розколотий на частини, Колос пролежав близько гавані сімсот років. У тому випадку, якщо б статуя розташовувалася подібно арці, то при падінні вона неминуче закрила вхід у порт для кораблів, однак цього не сталося. Ось ще одна причина, що змушує засумніватися в правдивості давніх малюнків.               Пліній писав про скинутий Колос: "Навіть лежачий, він викликав інтерес і захоплення. Мало хто з людей міг руками обхопити великий палець статуї, так як її розміри набагато перевершували розміри інших скульптур. Між металевими осколками, поцяткованими численними тріщинами знаходилися уламки кам'яних брил, які надавали стійкість статуї до її падіння ".               Розповідають, що правитель Єгипту запропонував свою допомогу у відновленні Колоса, але родосці відповіли відмовою. Вони боялися, що це викличе гнів бога Геліоса, який одного разу вже кинув статую додолу, наславши на них землетрус.                 У VII столітті н.е. араби, що завоювали Родос, розкололи бронзові частини Колоса на більш дрібні і продали купцям-арабам, після, уламки потрапили в руки до єврейських багатіїв із Сирії. У переказі говориться: для того щоб вивезти "останки" скульптури, знадобилося 900 верблюдів! Сумний кінець для такого дивного твору мистецтва.                 

Немає коментарів:

Дописати коментар